Ścieżki
Spacerując po sarnowskiej klinkierówce
Droga klinkierowa w Sarnowie [ 2021, fot. Michał Jędrzejowski ]
Wybór ścieżki spacerowej podyktowany został nader rzadko występującym – nie tylko w okolicznych gminach, ale też w regionie zagłębiowskim – planem zabudowy wielodrożnicowej wsi, z centrum w kształcie tzw. owalnicy. Określana była jako „nawsie”, zabudowane obiektami wspólnymi dla mieszkańców: placem, stawem i kaplicą, z układem przestrzennym zachowanym po czasy współczesne.
Układ wielodrożnicowy Sarnowa był wynikiem prawie jednoczesnego zasiedlenia wioski przez 2–3 ziemian jeszcze w połowie XIX wieku. Zarówno Łapińscy, Ściśliccy, jak i Błeszyńscy (ostatni dziedzice) posiadali dworki z przylegającą ziemią uprawną. Po zniesieniu pańszczyzny w 1864 roku stopniowo zaczęli ją sprzedawać otaczającym ich majątki ziemskie sarnowskim włościanom.
Co więcej, nadarzyła się okazja zainteresowania potencjalnych spacerowiczów modernizacją obu newralgicznych dla wielodrożnicowego Sarnowa – aż po budowę tzw. gierkówki łączącej Będzin z Warszawą – krzyżujących się dróg: gminnej i państwowej. Dotyczy to obecnych ulic: Wiejskiej, zmienionej na bitą, z kamienia tłuczonego (1929 rok) i Głównej na klinkierową (1933 rok), z cegły wyprodukowanej w gródkowskiej klinkierni. Do dziś zachował się odcinek drogi klinkierowej, ułożonej w jodełkę podłużną na jezdni. Dodać należy, że jest to jeden z niewielu w okolicy zabytków kultury technicznej II RP .
Przystanki
- 1.Plac przed Domem Dziecka im. św. Dominika Savio
- 2.Skrzyżowanie ulic Głównej i Wiejskiej
- 3.Per pedes
- 4.Przed pierwszą stacjonarną piekarnią, otwartą w 1937 roku
- 5.Dom ludowy, obecnie Ośrodek Kultury i remiza Ochotniczej Straży Pożarnej
Wywiady
Wywiad z Krystyną Musiał
Muzyki na licencji:
Drake Stafford - Dufferin County
Drake Stafford - Purple Salad
Krystyna Musiał, ur. 1929, mieszkanka Sarnowa od narodzin, ukończyła 6 klas szkoły powszechnej. Pierwszą pracę podjęła w wieku 14 lat, otrzymawszy nakaz pracy(arbeitsauftrag) w będzińskim Arbeitsamcie. Usługiwała w miejscowym sierocińcu. Po wyjściu za mąż w 1949 roku zamieszkała przy klinkierówce, zwanej wówczas drogą siewierską. Była gospodynią domową, wychowującą dwójkę dzieci. Zajmowała się również lekkim krawiectwem, szyjąc ubrania dla sarnowskich klientek, szczególnie po wczesnej śmierci swego męża.
© Copyright 2022 Historyczne Ścieżki Gminy Psary | Wszystkie prawa zastrzeżone.