Ścieżki
Malinowice wspomnienia
Dworek w Malinowicach [ 2021, fot. Michał Jędrzejowski ]
W 1931 roku Marian Kantor-Mirski napisał:
Nad małym potoczkiem, mającym swe źródło pod przysiółkiem Biesie, a wpadającym pod Preczowem do Czarnej Przemszy, leży wioska Malinowice (odległość od Będzina około 10 km na północ). Niegdyś tonęła w lasach, otoczona topieliskami, a wszelaki zwierz omijał, dzisiaj ogołocona z lasów, po wyschnięciu błot przedstawia się dość odludnie i malowniczo, jak typowa wioska polska z chatami krytymi przeważnie kickami ze słomy. Do niedawna trudno było się dostać do osady z braku odpowiedniej drogi (…). O początkach wioski niewiele wiemy. 1
1 M. Kantor-Mirski, Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego i okolicy, Sosnowiec 1931.
Przystanki
- 1.Osiedle Malinowice
- 2.Bocianie gniazdo
- 3.Kaplica Matki Bożej Różańcowej
- 4.Dworek w Malinowicach
- 5.Ośrodek Kultury w Malinowicach
Wywiady
Wywiad z Leokadią Barańską
Muzyka na licencji:
Drake Stafford - So Many
Drake Stafford - TIME
Drake Stafford - Water Boardwalk
Leokadia Barańska, ur. 1935, nauczycielka, w zawodzie od 1953 roku.Pracę pedagoga zaczęła wykonywać w szkolepodstawowej w Sarnowie, następnie zaś przez rok uczyła w Malinowicach w baraku w 1958 roku.Rodowita mieszkanka Malinowic, gdzie zamieszkiwała do 1965 roku.Obecniemieszka w Goląszy Dolnej.
Wywiad z Adamem Sabatowiczem
Muzyka na licencji:
Drake Stafford - WE SPARE
Adam Sabatowicz, ur. 1952, właściciel dworku w Malinowicach, do którychw 1956 roku przeprowadził się wraz z rodzicamiz Gliwic.
Wywiad z Zenonem Bądkowskim
Muzyka na licencji:
Drake Stafford - FADED
Zenon Będkowski, ur. 1948, od urodzenia w tym samym domu, do którego jego pradziadkowie uciekali z województwa krakowskiego przed prześladowaniami osób związanych z powstaniem, osiedlając się na tych terenach. Pan Zenon mieszka nieprzerwanie w tym miejscu, rozbudowując tylko swój dom.
© Copyright 2022 Historyczne Ścieżki Gminy Psary | Wszystkie prawa zastrzeżone.