Ścieżki
Szlakiem zapomnianych miejsc. Klinkiernia
Klinkiernia Gródków [ 2021, fot. Michał Jędrzejowski ]
Jako budynek Klinkiernia odegrała kluczową rolę w historii Zagłębia Dąbrowskiego w latach 1931–1975. Znalezienie w latach 30. na terenie Gródkowa łupku miało kluczowe znaczenie w rozpoczęciu budowy zakładu w 1931 roku. Pracowali w nim przede wszystkim mieszkańcy Gródkowa. Produkowany w niej z łupku klinkier był używany do budowy dróg zniszczonych w czasie wojen. Z biegiem lat zaczęto używać innych surowców, co ostatecznie doprowadziło do zaprzestania produkcji.
Dzięki projektowi mamy okazję zebrać i udostępnić część historii Klinkierni Gródków. Opiszemy jak wyglądały piece, jak przebiegał proces wypalania, do czego służyły prasy, jakie umiejętności i uprawnienia niezbędne były, by móc w niej pracować.
Aktualnieobiekt wraz z zabudowaniami został przebranżowiony na inną formę działalności – mieści się tam Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Drzewnego GRÓDKÓW Sp. z o.o.
Przystanki
- 1.Rozlewisko w szybie kopalni Wanda
- 2.VII Szyb kopalni „Grodziec”
- 3.Wyrobisko do pozyskiwania łupku
- 4.Staw
- 5.Budynki mieszkalne
- 6.Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary
- 7.Klinkiernia Gródków Będzińskiego Powiatowego Związku Samorządowego
Wywiady
Wywiad z Cezarem Blachem
Muzyki na licencji:
Drake Stafford - Aphrodite
Cezary Błach, ur. 1936 w Grodźcu. Razem z rodzicami i siostrą wychowywał się w rodzinnym domu w Gródkowie, skąd pochodzili jego rodzice. Matka Zenobia Błach z domu Nikodem była córką Czesława Nikodema. Władysław Błach, ojciec Cezarego, był inżynierem i dyrektorem elektrowni w Grodźcu. Cezary w latach 1950–1954 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, które początkowo było liceum męskim. Po szkole średniej jako młody chłopiec rozpoczął pracę na klinkierni w Gródkowie, gdzie został rachmistrzem produkcji, obliczając zarobki pracowników. Następnie studiował na Politechnice Gliwickiej na wydziale górnictwa. Aktualnie jest emerytem i od siedmiu lat mieszka w rodzinnej miejscowości w Gródkowie. Jest jednym z najstarszych mieszkańców w naszej gminie, którzy pracowali przy produkcji cegły klinkierowej.
© Copyright 2022 Historyczne Ścieżki Gminy Psary | Wszystkie prawa zastrzeżone.